Zákaz kouření napříč restauračním sektorem? Tvrdě odmítáme!

04.12.2014 15:43

KO DSSS Praha se rozhodla bojovat za práva kuřáků. Máme již dost vládní šikany kuřáků. Kuřáci jsou nuceni se cítit stále provinileji za to, že dělají legální věc dle vlastního svobodného rozhodnutí.  Začalo to nesmyslným zákazem kouření na zastávkách. Dle lékařských výzkumů není pasivní kouření v neuzavřeném prostoru pro ostatní nebezpečné, tudíž se jedná pouze o snahu diskriminovat a utlačovat kuřáky. 

Nadcházející datum 31. 12. 2015 bude nejspíše posledním dnem, kdy si budeme moci svobodně zapálit cigaretu v restauracích, hospodách ale také barech. Tento likvidační nápad je z dílny ANO-ČSSD. Odmítáme rozšiřování diskriminačních nařízení zaměřených proti kuřákům. Ať fungují hospody, restaurace a bary jen pro ženy či pro muže, jen pro bílé či pro černé, jen pro staré či pro mladé, jen pro kuřáky či nekuřáky, ale ať o tom vždy jako jediný rozhoduje majitel daného zařízení.

Již v několika zemích se vládní politici pokoušeli zákaz kouření prosazovat. Jediné co to přineslo, byl fakt, že velké hloučky hostů postávaly před restauracemi, dělaly nepořádek a hluk do ranních hodin, jelikož to bylo jediné místo, kde mohli návštěvníci kouřit.

Také nesouhlasíme se současnými hesly na krabičkách cigaret (kouření může zabíjet atd.) a s budoucími nechutnými obrázky. Ptáte se proč? 

1.     Stejně jako existuje tzv. placebo efekt. Existuje i jeho opak – nocebo efekt. Jde vlastně o to, že v případě toho, že je kuřák den co den vystavován informacím o svojí „blížící se“ smrti, skutečně statisticky pravděpodobněji dříve zemře či onemocní, než kdyby nápisy a obrázky šikanován nebyl.  Lidská psychika a sugesce je velmi silná, bohužel oběma směry. 

2.     Proč jen cigarety? Proč tedy neupozorňovat na vše co má dopad na život a zdraví? V čem jsou cigarety nebezpečnější než alkohol, kola, uzeniny, geneticky modifikovaná zelenina, chemicky nadopované cukrovinky atd. Prosazujeme osvětu na školách o zdravotních dopadech různých stravovacích návyků a životních rozhodnutích jako např. kouřit atd. Ale když se člověk svobodně rozhodne, tak už státem nesmí být nadále diskriminován. 

V neposlední řadě jsme i proti neustálému zvyšování daní za tabákové výrobky.

Mnohem rozumnější by bylo, kdyby státní orgán požadoval po restauracích povinně stavebně oddělené prostory, kde se kouří a kde ne, nebo kdyby požadoval vybudovat dostatečně silnou vzduchotechniku. A dal by majitelům několik let na realizaci. Ale i toto je zásahem do volného podnikání, tudíž nic co bychom bez výhrad podpořili. Další aspekt tohoto nařízení co musíme ještě zmínit je to, že zákaz kouření se bude týkat i barů, klientela barů se skládá převážně z kuřáků, tudíž na bary to bude mít ještě silnější dopad než na zbytek zařízení v restauračním sektoru.

Postavme se za práva kuřáků a restauratérů!

                                                                                                         
Miloslav Wolf, DiS.                                                 

šéfredaktor PD