Předváděcí akce – Past na seniory „Jestli tu deku nekoupíš, umřou ti vnoučata, krávo.“

12.08.2013 21:32

Po dlouhé době má dokument ozvěnu od české veřejnosti. Šmejdi, dokumentární film Silvie Dymákové ukázal prostředí, o kterém si řada lidí myslela, že neexistuje. Ukázal praktiky připomínající americké náboženské sekty. Za symbolickou částku, často do 100 korun, důchodcům slibují výlet spojený s předváděcí akcí. Záměrně uvádíme důchodci. Mladí lidé se tam nedostanou. Mají „příliš“ zdravý úsudek a nejde je tak snadno zlomit.

Tady se jedná o reálné ohrožení zdraví lidí, kteří se těchto akcí zúčastní. Ponižování, urážení. Metoda cukru a biče. Pokud se vzepřete, prodejci vyvolají pocit studu, před davem vás označí za zloděje a „vyžírku“. Používají propracované psychologické metody, jak starým lidem zlomit vůli objektivně rozhodovat. Staří lidé často utratí desítky tisíc, bez dokladu o nákupu. Nemají-li peníze u sebe, odvezou je na poštu nebo k bankomatům. Vezmou jim občanky, peníze, důstojnost. Navíc si informace vyměňují firmy mezi sebou, kvůli databázi o zlomitelných seniorech.  Stranou pak ponechme prokazatelné klamání lidí o kvalitě nabízených výrobků, jíž ani zdaleka neodpovídá jejich cena.

            Proč ale jezdí senioři na tyto akce, často i opakovaně? Odborníci se přiklání k názoru, že se jedná o nový druh psychické závislosti, podobný hře na automatech. Z právního hlediska nemají smlouvy uzavřené za takových podmínek žádnou právní platnost.

            Jak se můžeme aktivně „šmejdům“ postavit? V žádném případě nenechávejme naše prarodiče či rodiče dlouho bez návštěvy, snažit se jim v rámci možností zajistit činnost ve volném čase. A hlavně jim vysvětlit co se na těchto akcích skutečně děje. Zvýšit jejich ostražitost.

            DSSS chce jednoznačně zakázat předváděcí akce bez státního úředníka dohlížejícího na dodržování pravidel. Zcela zakázat podomní prodej. Členové Dělnické mládeže už začali s akcemi na upozornění starších spoluobčanů. DSSS i DM aktivně hájí občanský postoj, nahlašuje na Českou obchodní inspekci místa konání podobných akcí. Nenechme šmejdy vydechnout, tvrdě a bez lítosti po nich jděme všemi dostupnými prostředky, které nám právo nabízí. Bohužel, už mají naplánovanou novou taktiku, vozit klienty do zahraničí, kam na ně česká jurisdikce nemůže. Dnes se předpokládá, že je přes 500 firem založených na těchto praktikách. Já osobně smekám před odvahou režisérky, že na vlastní kůži tohle podstoupila a přejeme jí hodně úspěchů v další práci.

Martin Duška

redaktor PD